Základní škola nebo skupina domškoláků?

Od založení školy směřujeme naše kroky k zápisu do rejstříku škol a školských zařízení MŠMT, tedy stát se oficiální školou. Cesty osudu jsou nevyzpytatelné a klikaté, tak jsme nyní skupinou domškoláků. Zároveň máme podanou žádost o zápis do rejstříku škol, a vy se zcela oprávněně ptáte – jak to s vámi bude dál?

Domškolácká skupina v Řícmanicích

Skupina, která běží od září 2020 v Řícmanicích, se stala místem přátelským dětem, které se hůře začleňují do kolektivu, nebo rodinám, které dávají přednost volnosti, kterou umožňuje individuální vzdělávání. Dětem (a rodičům) dáváme jistotu neměnného kolektivu, takového, které se na kroužcích málokdy vytvoří.

Navazujeme na vzdělání v lesních školkách a klubech. Každý den chodíme do lesa, který máme hned za zázemím. Děti se ze školy vrací plné nových vědomostí, znalostí, dovedností, ale také vyběhané, vyhrané, a tak říkajíc „vyvenčené“.

Na rozdíl od klasické školy k nám děti chodí třeba tři dny v týdnu, zbytek času se učí doma podle svého uvážení. Společně se připravujeme na přezkoušení, společně pořádáme slavnosti, společně chodíme do muzea, do keramiky nebo bruslit. Rodiče jsou vítáni vždy, a často chodí s námi.

Zázemí však nesplňuje požadavky na budovu základní školy, a budova je podmínkou pro zapsání školy do rejstříku škol.

Lesní základní škola

Oficiální, registrovaná základní škola, splňující všechny (možné i nemožné) normy, nařízení, papíry… tu, o kterou (možná nesmyslně) usiluji od začátku existence. Taková, kde nebude nutné přezkoušení, protože vše potřebné bude splněno už jen samotnou registrací. Také takovou, kde bude prostor na školní družinu, lepší zázemí, počítače pro IT výuku.

Lesní základní škola Otakárek je pro ty z vás, kteří si nemohou dovolit docházet do školy méně než 5 dní v týdnu, a družina je záchranou při dojížděni do práce. Zároveň ale hledáte respektující přístup k dítěti, pobyt na čerstvém vzduchu, chcete v dětech podporovat nadšení do učení a do práce, všestranný rozvoj potenciálu vašeho dítěte a zároveň nechcete mít se školou další starosti – shánění učebnic, domácí úkoly, poznámky…

Nyní čekáme na vyjádření MŠMT. Neskládáme ruce do klína a nečekáme nečinně. Čekáme na možnost pronájmu prostor, pracujeme na projektu úpravy, jsme v kontaktu s úřady. Drobná práce, která se vrátí v podobě otevření základní školy.

Kde bude? To zatím nechci zakřiknout 🙂 Přiblížím, že máme přislíbený prostor v dojezdové vzdálenosti z Řícmanic, na autobusové lince z Brna, v okolí Jedovnic.

Co tedy bude od září se skupinou domškoláků?

Pro skupinu v Řícmanicích se nezmění vůbec nic. Tedy, plánujeme vylepšení zázemí, nákup pomůcek, příměstský tábor, společný výlet… ale na běžném denním fungování se nezmění nic. Fungování, jaké uvidíte na náhledech, zůstane stejné.

Chcete dostávat novinky ohledně zapisované základní školy?

Vyplňte následující formulář, dáme vědět, jak jen to bude možné. V mezičase se můžete přijít podívat na online setkání se zájemci, které proběhne 7. 2. od 17 hodin. I když bude primárně zaměřené na domškoláckou skupinu v Řícmanicích, vize školy je stejná.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.