Propojování znalostí v projektovém dni

Individuální vzdělávání, „domškoláctví“, si mnoho rodin vybere proto, aby se svými dětmi propojovali znalosti. Mezi předměty, mezi školou a životem, mezi divadlem, životem a předměty. Rodiče mají velkolepé plány, krásné vize, sny o navštívených divadlech, muzeích a výstavách. Sny se rozplynou v honbě za doplněním portfólia, vařením, praním, úklidem a každodenní operativou. Nebo nakoupí pomůcky, různé materiály, se kterými se v době distanční výuky snad roztrhl pytel. Utratí za ně spoustu peněz, aby se na ně děti podívaly, jednou vzaly do ruky a hodily do kouta. U nás to tak bylo.

Naštěstí se nám ve škole, v Otakárku, podařilo vytvořit prostředí, kde se plní sny. Sny naše – rodičů – o propojování znalostí se světem rozvíjením znalostí a dovedností, které pak můžeme (tedy, děti mohou) prezentovat u přezkoušení. Sny dětí – našich žáků – o hraní si ve škole, výletech na místa skutečná i fantazijní, o nekonečných hrách a tvoření. Sny se stávají realitou v kulturně-projektových dnech.

Jak probíhá projektový den?

První část věnujeme ladění se na téma. Povídáme si, co kdo už zná, co slyšel, kde byl, co viděl. Děti se mohou podělit o materiály, co mají k tématu doma – ve společnosti kamarádů totiž neleží v koutě, konečně najdou využití. Pak už víme, co nás čeká, a vyrážíme do akce!

Druhá část je akční. Vyrážíme na daleké výpravy, objevujeme nové světy, cestujeme. Ve fantazii, v lese, do knihovny, na výstavu, do divadla… Nebo někdo přijede za námi. Třeba rodiče, kteří mohou povědět nám všem o tom, co dělají, a inspirovat tak nejen svoje děti tím, čím je možné se jednou živit. Každá rodina má své zajímavé téma. Akční část dne děti milují nejvíc ze všeho, proto o ní nejvíc povídají.

Poslední část věnujeme shrnutí znalostí, doznívání tématu a tvorbě podkladu do portfólia. Vracíme se do zázemí, tvoříme, uklízíme. Někteří odpočívají, další si užívají možnost volné hry s kamarády.

Přidejte se k nám

Líbí se vám projektový den? Ozvěte se nám. Nabízíme možnost chodit k nám jen jeden den v týdnu, a ten klidně může být projektový. Napište a domluvíme se na možnosti náhledu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.